Țările Producătoare De Pepene Verde Din Lume

Pepenele verzi nu sunt alcătuite numai din apă și zahăr, ci și alimente pe bază de nutrienți, deoarece conțin o cantitate mare de vitamine, minerale și antioxidanți. De asemenea, conține niacin, tiamină, vitamina B-6, zinc, magneziu și multe alte substanțe nutritive care sunt benefice sănătății. Există multe beneficii pentru sănătate ale pepenei, deoarece are un conținut redus de calorii, astfel încât să promoveze fito-nutrienții și antioxidanții esențiali pentru optimizarea sănătății. De asemenea, ajută la prevenirea astmului deoarece posedă o cantitate mare de nutrienți. Datorita fibrelor sale sanatoase si a continutului de apa, ajuta la prevenirea constipatiei si exista multe beneficii ale fructelor.

Cultivarea pepenilor verzi și a producției în țările principale

Pepeni verzi sunt de obicei cultivate în varietăți hibride de semințe. Ei au nevoie de soluri bogate, adânci și friabile și, având rădăcini de mică adâncime, au nevoie de mai puțină umiditate. Gogoșii și alți cântăreți se culcă pe mulci, care poate fi obținut din gunoi de grajd sau compostul ajută la menținerea buruienilor, deoarece ar putea perturba rădăcinile superficiale. De asemenea, fermierii împiedică putrezirea fructelor prin punerea unor paie sau carton între sol și fructe. Există multe soiuri de pepene verde, inclusiv Sugarul, Sangria, Starlight, Jubilee, Starbrite și multe altele. China este pe primul loc în producția de pepene verde pe măsură ce produce anual tone metrice 72943838, urmată de Iranul care produce tone metrice 3947057. Între timp, Turcia se află în al treilea loc cu tone metrice 3887324.

China

În China, pepene verde este produs în provincia Gansu, care este favorabilă cultivării sale. Fructele produse aici sunt de o calitate excelentă datorită tipului special de climă din regiune. Zona are lumina maximă a soarelui, iar precipitațiile din zonă sunt minime la milimetri 40-538 în cele mai importante zone de producție. În sezonul de pepene verde, temperatura variază de la 12 la 16 grade Celsius. Tehnologia de cultivare folosită în zonă seamănă în câmp deschis. În alte domenii, producția tunelului și transplantarea răsadurilor sunt folosite.

Iran

În Iran, pepene verde este produs în provincia Hamadan, iar producția acoperă aproape 1.2% din suprafața totală a acestei provincii. Utilizarea energiei în producție a fost directă și indirectă, iar fermierii folosesc energie regenerabilă și neregenerabilă. Semințele, îngrășămintele chimice, tehnologia modernă și pulverizarea sunt folosite pentru producția sa.

Curcan

În Turcia, fructul este produs în districtul Manavgat din Antalya unde randamentul este raportat a fi mărit cu tone metrice 27,000. În plus, districtul produce o sumă considerabilă, astfel încât festivalul Watermelon este ținut acolo. Fructele au, de asemenea, un loc important din țară din punct de vedere economic, din moment ce 10% din producția totală provine din Turcia.

Canale de import și export pentru pepene verde

Exporturile din țările de top sunt direcționate către țări precum Bangladesh, Emiratele Arabe Unite și Nepal. Alte țări importatoare sunt Olanda, Germania, Maldive, Canada și Arabia Saudită. În anul 2005, sa raportat că s-au exportat milioane de tone 2.2 de pepene verde și că au fost importate în această piață fructuoasă fructe milioane de tone metrice.

Țările producătoare de pepene verde din lume

rangȚarăProducția de pepene verde (în tone)
1China7,29,43,838.00
2Iran39,47,057.00
3Curcan38,87,324.00
4Brazilia21,63,501.00
5Egipt18,94,738.00
6Statele Unite ale Americii17,71,734.00
7Uzbekistan15,58,301.00
8Algeria15,00,559.00
9Federaţia rusă14,19,953.00
10Vietnam11,62,554.00